Adres: Płowiecka 65, 04-501 Warszawa   Telefon: 661 011 855 lub 500 822 113 

Jesteś tutaj: Wulkanizacja Wyważanie kół

Wyważanie kół

DLACZEGO NALEŻY WYWAŻAĆ KOŁA?

Najważniejsze jest bezpieczeństwo i komfort jazdy. Odpowiednio dobrane felgi wraz z oponami są jednym z najważniejszych systemów bezpieczeństwa w każdym samochodzie. Od ich właściwego dopasowania i wyważenia zależą właściwości trakcyjne. Ma to bezpośrednie przełożenie na pewność prowadzenia nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Wyważenie kół polega na równomiernym rozkładzie masy felgi i opony w taki sposób, aby masa koła na oś pojazdu po zamontowaniu została rozłożona wokół środka obrotu.

Niewyważenie powstałe w czasie eksploatacji

Jazda po niskiej jakości drogach może doprowadzić do utraty prawidłowego wyważenia koła. Najczęściej przyczyną jest wjazd ze znaczną prędkością w wyrwę w jezdni, studzienkę lub najazd na krawężnik. W zależności od siły, z jaką koło najedzie na przeszkodę, może dojść do uszkodzenia amortyzatora lub felgi. Zwykle prowadzi to do zmiany środka ciężkości i masy wokół osi obrotu. Powoduje to bicie opon i przenosi drgania na kierownicę lub karoserię podczas jazdy. Koła w czasie jazdy mogą stracić prawidłowe wyważenie również z powodu
uszkodzenia felgi lub ścierania się bieżnika. Takie uszkodzenie może nie zapewnić właściwych parametrów jazdy.

Jakie są skutki jazdy z niewyważonymi kołami?

Niezależnie od tego, czy koła zostaną źle wyważone z powodu wady w budowie opony lub felgi czy też w następstwie zderzenia z przeszkodą, skutki jazdy będą podobne. Poza drganiem kierownicy i karoserii z pewnością zauważymy pogorszoną sterowność samochodu w czasie jazdy i hamowania. Auto może „ściągać” na boki, a także z opóźnieniem reagować na ruchy kierownicy. Jazda tego typu jest nie tylko niebezpieczna, ale dodatkowo powoduje szybsze zużywanie się elementów zawieszenia i opon.

ZAPRASZAMY NA PROFESJONALNE WYWAŻANIE KÓŁ!!!
DR MECHANIK - 20 LAT DOŚWIADCZENIA
UL. Płowiecka 65
TEL. 500 822 113 lub 661 011 855