Adres: Płowiecka 65, 04-501 Warszawa   Telefon: 661 011 855 lub 500 822 113 

Jesteś tutaj: Mechanika Układ napędowy i osprzęt silnika

Układ napędowy i osprzęt silnika

Wymiana sprzęgła

DLACZEGO TRZEBA WYMIENIĆ ZUŻYTE SPRZĘGŁO?

Sprzęgło zalicza się do najbardziej obciążonych elementów w układzie przeniesienia napędu ze względu na wibracje, temperaturę, siły dociskowe i odśrodkowe. Naprawa sprzęgła często oznacza także konieczność wymiany docisku oraz wysprzęglika hydraulicznego i dwumasowego koła zamachowego, jeśli oczywiście występują w aucie.

Nie należy lekceważyć oznak zużycia sprzęgła, ponieważ może to prowadzić do poważnego uszkodzenia skrzyni biegów.

OBJAWY ZUŻYWANIA SIĘ SPRZĘGŁA

Jednym z pierwszych sygnałów świadczących o kiepskiej kondycji sprzęgła jest problem z płynnym wybieraniem pierwszego oraz wstecznego biegu. Kolejne niepokojące objawy to odczuwanie wyraźnych wibracji w trakcie naciskania lub „twardy” pedał sprzęgła oraz szarpanie w trakcie ruszania. Zaniepokoić powinna nas także sytuacja, w której przy włączonym biegu auto nie przyspiesza w wyniku mocniejszego wciśnięcia pedału gazu i rosnących obrotów silnika. Problem ten może wystąpić także podczas ruszania z miejsca, a w szczególności pod górkę, kiedy to siły działające na sprzęgło są największe. Złym symptomem jest wyczuwalny swąd spalenizny podczas zmiany przełożeń.

PROFESJONALNA WYMIANA SPRZĘGŁA TYLKO U NAS!

Wymiana rozrządu

CO WARTO WYMIENIĆ RAZEM Z PASKIEM ROZRZĄDU?

W trakcie typowej wymiany rozrządu montuje się nowy pasek i ewentualnie napinacz. Poza tym wymiany mogą też wymagać rolki prowadzące i śruby. Stan ich zużycia musi określić mechanik. W trakcie wymiany rozrządu powinno się zamontować nową pompę cieczy chłodzącej.

CZYM GROZI ZERWANIE PASKA ROZRZĄDU?

Najpoważniejszą wadą paska jest to, że zawodzi on bez jakiegokolwiek ostrzeżenia. Lista czynności i elementów wymagających naprawy po zerwaniu paska rozrządu może być bardzo długa: począwszy od wymiany zaworów, uszczelniaczy, wałka, śrub przez wymianę głowicy a skończywszy na tłokach lub wale korbowym. Część awarii wręcz kończy się wymianą całego silnika a to są już bardzo wysokie koszty.

JAKĄ ROLĘ PEŁNI PASEK ROZRZĄDU W SILNIKU?

Pasek rozrządu to bardzo ważny element w samochodzie. To dzięki niemu silnik a konkretnie zawory i tłoki pracują poprawnie. Jeśli ulegnie zniszczeniu może spowodować bardzo drogie uszkodzenia.

Układ rozrządu steruje mechanizmem, który zapewnia dopływ mieszanki paliwowo powietrznej, a także zajmuje się usuwaniem produktów spalania (spalin). W silnikach z bezpośrednim wtryskiem paliwa (benzynowych i wysokoprężnych), rozrząd napędza pompę wysokiego ciśnienia. Jej zadaniem jest sprężanie paliwa do wysokiego ciśnienia, nim zostanie ono podane do wtryskiwaczy. Poza tym rozrząd napędza też pompę wody (zapewniającą obieg cieczy chłodzącej w układzie chłodzenia).

JEŻELI NIEPOKOI CIĘ UKŁAD NAPĘDOWY TWOJEGO AUTA JESZCZE DZIŚ UMÓW SIĘ Z DR MECHANIK NA PRZEGLĄD tel. 500 822 113 lub 661 011 855