Układ hamulcowy
Profesjonalnie – Terminowo – Uczciwie
Wymiana klocków hamulcowych
KIEDY WYMIENIĆ KLOCKI HAMULCOWE?
Zużyte klocki hamulcowe łatwo rozpoznać. Większość z nich ma zainstalowane specjalne blaszki, które podczas hamowania wydają
metaliczny dźwięk oznaczający, że nadeszła pora ich wymiany. Klocki, które nie mają blaszek, będą po prostu piszczeć w czasie hamowania, co również stanowi dla nas sygnał ostrzegawczy. Niektóre auta premium są także wyposażone w specjalny system, który na desce rozdzielczej informuje kierowcę o tym, że należy wymienić klocki.
Klocki hamulcowe mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy samochodem.
Należy wymieniać je już przy pierwszych objawach świadczących o ich zużyciu.
JAK JEŹDZIĆ PO WYMIANIE KLOCKÓW HAMULCOWYCH?
Po wymianie klocków, pierwsze kilometry należy pokonywać ostrożnie. Hamulce wymagają ułożenia, czyli wstępnego uformowania. Okładziny klocków muszą dopasować się do niezmienionej tarczy hamulcowej. W celu takiego układania pierwsze 3-4 hamowania należy wykonać delikatnie. Wskazane jest rozpędzić auto do ok. 50 km/h i stopniowo naciskać pedał hamulca spowalniając auto do ok. 15 km/h.
JEŻELI ZAUWAŻYŁEŚ POWYŻSZE OBJAWY W SWOIM AUCIE NIE ZWLEKAJ I UMÓW SIĘ NA WYMIANĘ KLOCKÓW JUŻ DZIŚ!
Wymiana tarcz hamulcowych
WYCZUWASZ DRGANIA NA KIEROWNICY? SŁYSZYSZ PISKI DOBIEGAJĄCE Z OKOLIC KÓŁ? JEŚLI TAK ZAPRASZAMY NA WYMIANĘ TARCZ HAMULCOWYCH. DR. MECHANIK 500 822 113
Tarcze hamulcowe mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy samochodem. Należy wymieniać je już przy pierwszych objawach świadczących o ich zużyciu.Tarcze hamulcowe, podobnie jak klocki hamulcowe, zużywają się podczas hamowania. Z powierzchni tarcz współpracujących z klockami odrywają się cząsteczki, a w skrajnie trudnych warunkach pracy wręcz opiłki metalu – w efekcie tarcze hamulcowe robią się coraz cieńsze a na ich zewnętrznej krawędzi powstaje rant, który w skrajnych warunkach może zacząć ocierać o element klocka i powodować charakterystyczne szuranie.
Szok termiczny wywołany przez wodę może doprowadzić do skrzywienia (zwichrowania) tarcz hamulcowych. Dzieje się tak podczas jazdy w deszczu i szybkiego przejazdu przez kałużę z rozgrzanymi tarczami, ale także podczas mycia auta zaraz po jeździe, zanim tarcze wystygną. Tarcze mogą ulec też deformacji w wyniku nieustannie wysokiej temperatury wytwarzanej przez zapieczony zacisk hamulcowy a także podczas gwałtownego najechania na krawężnik.
JAK DZIAŁAJĄ SZCZĘKI HAMULCOWE?
Hamulec bębnowy jest zbudowany z bębna obracającego się wraz z kołem, w środku którego znajdują się dwie szczeki hamulcowe przytwierdzone do nieobrotowej tarczy koła. Powierzchnia cierna szczęk hamulcowych, znajdująca się przy samej powierzchni roboczej bębna, poprzez rozpieranie ich tłoczkiem hamulcowym, trze o bęben, powodując moment hamowania. Za powrót szczęk hamulcowych do pozycji wyjściowej odpowiedzialny jest układ sprężyn, który je łączy. Za uruchomienie układu hamulcowego odpowiedzialny jest pedał hamulca połączony za pomocą cięgna z dźwignią obracającą rozpieraczem. Szczęki połączone są śrubową sprężyną, której zadaniem jest odciągnięcie szczęk od powierzchni bębna w momencie zakończenia procesu hamowania.
OBJAWY ZUŻYTYCH SZCZĘK HAMULCOWYCH
W celu określenia poziomu zużycia szczęk hamulcowych konieczne jest zdjęcie bębnów hamulcowych. Jednak po pewnych objawach można określić, czy szczęki kwalifikują się do wymiany. Pierwszym z nich jest nierównomierne działanie hamulców, czyli „ściąganie” podczas hamowania.
Drugim objawem jest pojawienie się śladów płynu hamulcowego na obrzeżach tarczy hamulca i bębna hamulcowego. Zużyte szczęki powodują, że tłoczki hamulcowe muszą się bardziej wysuwać z cylindrów, w pewnym momencie wysunięcie jest tak duże, że płyn hamulcowy może się przesączać przez szczelinę pomiędzy gumowym uszczelnieniem tłoczka i krawędzią cylindra.
CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA USZKODZENIE SZCZĘK HAMULCOWYCH
Na nieprawidłowe działanie układu hamulcowego ma wpływ wiele czynników, wynikający przede wszystkim ze złego użytkowania bądź nieprawidłowego montażu. Nieprawidłowy montaż szczęk hamulcowych może być przyczyną uszkodzenia m.in. rozpieracza hamulcowego, który ma ogromny wpływ na skuteczność działania całego układu hamulcowego. Rozpieracz szczęk to sterowalny element, najczęściej siłownik hydrauliczny lub element mechaniczny, odpowiedzialny za odpowiedni docisk szczęk do bębna.
Elementem będącym niekiedy przyczyną powstawania problemów z układem hamulcowym może być tzw. samoregulator. Jest on odpowiedzialny za korygowanie zużycia szczęk hamulcowych za pomocą jednokierunkowego sprzęgła, które zmniejsza przestrzeń pomiędzy szczękami a bębnem w przypadku zużycia elementów ciernych. W momencie, gdy samoregulator ulegnie uszkodzeniu, automatycznie obniży się skuteczność momentu hamującego, a nawet może dojść do całkowitego jego zaniku.
Więcej informacji znajdziesz na naszym blogu
Układ hamulcowy – regulacja hamulca ręcznego
Zauważyłeś palącą się kontrolkę na desce rozdzielczej? Masz zablokowane koła podczas hamowania? Odczuwasz metaliczne chrobotanie lub popiskiwanie w czasie jazdy?
Przyczyny awarii abs-u:
- jazda po brudnych drogach (zanieczyszczenie czujników prędkości)
- przegrzanie lub mechaniczne uszkodzenie czujników oraz współpracujących z nimi „koronek”
- zablokowane z powodu długotrwałego nieużywania mechanizmy sterujące
- korozja elementów
- niewłaściwa regulacja
- urwana linka
AWARIE UKŁADU ABS
ABS należy do najbardziej niezawodnych układów montowanych w autach, co nie znaczy jednak, że jest zupełnie bezawaryjny. Nad jego działaniem czuwa zintegrowany system samodiagnozy. Jeśli elektronika zarejestruje jakiekolwiek odchyłki od zaprogramowanych parametrów, ABS po prostu się wyłączy, a auto zacznie hamować tak, jakby tego układu w nim nie było.
O niesprawności ABS-u kierowca informowany jest zapaleniem się kontrolki na desce rozdzielczej. Najczęściej psują się czujniki prędkości
obrotowej kół. Są one umieszczone przy piastach kół, zwykle blisko hamulców. Szkodzą im: sól drogowa, oblepiające je błoto, wysokie
temperatury i wilgoć.
Często usterki ujawniają się tylko w specyficznych warunkach, np. po deszczu lub podczas jazdy po nierównych nawierzchniach. Znacznie
rzadziej zdarzają się awarie sterowników ABS-u, pompy hydraulicznej oraz układu zaworów odpowiedzialnych za rozdział siły hamowania między poszczególnymi kołami.
Mechanik samochodowy Warszawa Wawer
Zobacz w czym się specjalizujemy
ZAWIESZENIA
PNEUMATYCZNE
ZAWIESZENIA
PNEUMATYCZNE
DrMechanik Auto Serwis, od wielu lat, specjalizuje się w diagnostyce i naprawie zawieszenia pneumatycznego Airmatic oraz innych marek.
MECHANIKA
POJAZDOWA
MECHANIKA
POJAZDOWA
Świadczymy pełen zakres usług związanych z mechaniką samochodową. Sprawne auto to spokój i bezpieczeństwo na drodze.
DIAGNOSTYKA
KOMPUTEROWA
DIAGNOSTYKA
KOMPUTEROWA
Wykonujemy kompleksową diagnostykę komputerową pojazdów. Dokładna weryfikacja błędów to podstawa skutecznej naprawy.
KLIMATYZACJA
ODGRZYBIANIE
KLIMATYZACJA
ODGRZYBIANIE
Klimatyzacja i cały układ wymiany powietrza w aucie wymaga szczególnej troski i przeglądu przynajmniej raz w roku. Zapraszamy.
WULKANIZACJA
PRZECHOWALNIA
WULKANIZACJA
PRZECHOWALNIA
Szeroki zakres związany z obsługą ogumienia samochodu. Szybko i sprawnie naprawimy uszkodzoną oponę lub wymienimy komplet opon.
PRZEGLĄDY
okresowe pojazdów
PRZEGLĄDY
okresowe pojazdów
Wykonamy przegląd okresowy połączony z serwisem olejowo filtrowym. Sprawdzimy dokładnie używane auto przed planowanym zakupem.